Prostředí zelených regulací

V podcastu Hospodářských novin Martin Ehl a Tereza Beránková rozebírali s hostem Pavlem Francem udržitelné podnikání. Níže shrnujeme hlavní body platné pro firmy:

Ačkoliv existuje riziko, že se ESG stane pouhou byrokracií, trh se mění především změnami cen energií. Další změnu může přinést zjištění středních podniků, že vydání zeleného dluhopisu je pro ně výhodné. V takovém případě totiž mohou získat lepší úrok.

Legislativa ESG dopadá zatím pouze na velké firmy. CSRD, reportingová legislativa, která má přijít 1.1.2024, bude dopadat zhruba na 1000 firem. Nicméně na malé a střední podniky bude dopadat prostřednictvím subdodavatelského řetězce.

Část firem již sleduje pozitivní linku a využívá dotačních příležitostí. Doba se posunula a solární panely získávají návratnost. Motivací firem jsou jedna ceny energií, ale také případné otázky bank, jaký má firma program ke snižování svých energií, potažmo snižování uhlíkové stopy. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.

Například Raiffeisenbank jde trendu naproti. Nově nabízí například financování solárních elektráren. Reagují tak na sílící poptávku po financování zejména ze strany malých a středních podniků. Mimo jiné také založili speciální tým odborníků, který je na ESG zaměřený a který s klienty řeší i velmi konkrétní otázky. Během léta také chtějí spustit informační web o možnostech ESG financování. Více o podobných aktivitách Raiffeisenbank se můžete dočíst zde.