Neudržitelnost levného oblečení

Podle nového průzkumu realizovaného na respondentech v České republice se zvýšil téměř na polovinu počet zákazníků, pro které je při nákupu oblečení důležitá udržitelnost. Nejdůležitějšími kritérii jsou materiály, šetrnost k životnímu prostředí a kvalita spojená s dlouhou životností.

Problematické je oblečení ze syntetických materiálů. V současnosti je nejrozšířenější výroba z polyesteru, protože je nejlevnějším materiálem na výrobu oblečení. Nicméně není v přírodě rozložitelným materiálem. Jeho používání je časté, především kvůli jeho nízké ceně. Dalšího snižování nákladů firmy dosahují prostřednictvím nízkých mezd pro pracovníky v rozvojových zemích, které oblečení šijí.

Módní a textilní průmysl je odhadem zodpovědný za dvě až osm procent světových emisí skleníkových plynů a ročně spotřebuje přibližně 215 bilionů litrů vody. Průměrný Evropan každoročně vyhodí 11 kilogramů textilu a na skládce nebo ve spalovně ho ve světě každou vteřinou končí plný kamion.

Detailnější závěry průzkumu si můžete pročíst v článku “Víte, co si oblékáte? Nakupující se čím dál víc řídí udržitelností módy.